Results 5/25/12

  Amsoil Speedway Results
  5/25/2012
  Wissota Late Models(12 Cars)
  Wissota Late Model Heat 1(10 Laps)
1. Todd Frank ( Mellen ) (1st Heat win of 2012)
2. Tommy Waseleski Jr. ( Pengilly )  
3. Don Shaw ( Ham Lake )  
4. Aaron Lillo ( Duluth )  
5. Mark Heinle ( Wirt )  
DNF Tim McMann ( Duluth )  
           
  Wissota Late Model Heat 2(10 Laps)
1. Terry Lillo ( Duluth ) (1st Heat win of 2012)
2. Kevin Carlson ( Duluth )  
3. Zach Wohlers ( Kelly Lake )  
4. Gregg Hill ( Eveleth )  
5. Scott Herrick ( Proctor )  
6. Todd Gehl ( Solon Springs )  
           
  Wissota Late Model Feature(20 Laps)
1. Todd Frank ( Mellen ) (1st Feature win of 2012)
2. Don Shaw ( Ham Lake )  
3. Zach Wohlers ( Kelly Lake )  
4. Scott Herrick ( Proctor )  
5. Terry Lillo ( Duluth )  
6. Tommy Wasleski Jr. ( Pengilly )  
DNF Aaron Lillo ( Duluth )  
DNF Kevin Carlson ( Hermantown )  
DNF Mark Heinle ( Wirt )  
DNF Gregg Hill ( Eveleth )  
DNF Todd Gehl ( Solon Springs )  
DNF Tim McMann ( Duluth )  
           
  Wissota Modifieds(14 Cars)
  Wissota Modified Heat 1(10 Laps)
1. Rick Rivord ( Superior ) (1st Heat win of 2012)
2. Kelly Estey ( Kelly Lake )  
3. Steve Lavasseur ( River Falls )  
4. Scott Heikkinen ( Eveleth )  
5. Cory Sersha ( Eveleth )  
6. Nikki Wrazidlo ( Duluth )  
7. Skeeter Estey ( Kelly Lake )  
           
           
  Wissota Modified Heat 2(10 Laps)
1. Al Uotinen ( Superior ) (1st Heat win of 2012)
2. Rick Neimi ( Eveleth )  
3. Jody Bellefeuille ( Duluth )  
4. Jeff Tardy ( Hibbing )  
5. Scott Hudak ( Ashland )  
6. Ross Lightner ( Washburn )  
7. E.J. Hietala ( Cloquet )  
           
  Wissota Modified Feature(20 Laps)
1. Rick Niemi ( Eveleth ) (1st Feature Win of 2012)
2. Al Uotinen ( Superior )  
3. Ross Lightner ( Washburn )  
4. Steve Lavasseur ( River Falls )  
5. E.J. Hietala ( Cloquet )  
6. Nikki Wrazidlo ( Duluth )  
DNF Jeff Tardy ( Hibbing )  
DNF Skeeter Estey ( Kelly Lake )  
DNF Scott Hudack ( Ashland )  
DNF Jody Bellefeuille ( Duluth )  
DNF Rick Rivord ( Superior )  
DNF Kelly Estey ( Kelly Lake )  
DNF Scott Heikkinen ( Eveleth )  
DNF Cory Sersha ( Eveleth )  
           
           
           
  Wissota Super Stocks(18 Cars)
  Wissota Super Stock Heat 1(10 Laps)
1. Dave Flynn ( Superior ) (2nd Heat win of 2012)
2. Andy Davey ( Hibbing )  
3. Trevor Wilson ( Superior )  
4. Mike Bellefeuille ( Duluth )  
5. Patrick Heikkinen ( Eveleth )  
6. Ashley Smith ( South Range )  
DNF Willie Johnson Jr. ( Superior )  
DNF Marcus Simonson ( Milltown )  
DNS Joe Olson ( Superior )  
           
  Wissota Super Stock Heat 2(10 Laps)
1. Jim Campbell ( Two Harbors ) (1st Heat win of 2012)
2. Scott Lawrence ( Superior )  
3. Keith Kern ( Superior )  
4. Al Rapp ( Saginaw )  
5. Dan Tocheri ( Thunder Bay )  
6. Matt Madsen ( Superior )  
7. Nick Oreskovich ( Mason )  
8. Ronnie Malecki ( Superior )  
DNF Andy Grymala ( Superior )  
           
  Wissota Super Stock Feature(20 Laps)
1. Trevor Wilson ( Superior ) (1st Feature win of 2012)
2. Scott Lawrence ( Superior )  
3. Dave Flynn ( Superior )  
4. Jim Campbell ( Two Harbors )  
5. Andy Davey ( Hibbing )  
6. Keith Kern ( Superior )  
7. Dan Tocheri ( Thunder Bay )  
8. Marcus Simonson ( Milltown )  
9. Al Rapp ( Saginaw )  
10. Patrick Heikkinen ( Eveleth )  
11. Andy Grymala ( Superior )  
DNF Ashley Smith ( South Range )  
DNF Nick Oreskovich ( Mason )  
DNF Mike Bellefeuille ( Duluth )  
DNF Joe Oliver ( Superior )  
DNF Ronnie Malecki ( Superior )  
DNF Matt Madsen ( Superior )  
DNS Willie Johnson Jr. ( Superior )  
           
  Wissota Midwest Modifieds(14 Cars)
  Wissota Midwest Modified Heat 1(8 Laps)
1. Loren Inman ( Proctor ) (1st Heat win of 2012)
2. Neil Balduc ( Bessemer )  
3. Taylor Leuthner ( Foxboro )  
4. Cody Carlson ( Superior )  
5. Tyler Lugar ( Iron River )  
6. Norm Anderson Jr. ( Duluth )  
DNF Deven VanHouse ( Silver Bay )  
           
  Wissota Midwest Modified Heat 2(8 Laps)
1. Rob Weber ( Ashland ) (2nd Heat win of 2012)
2. Cody Wolkowski ( Thunder Bay )  
3. Jeff Pohjonen ( Duluth )  
4. Dan Kingsley ( Superior )  
5. Don Craig ( Thunder Bay )  
6. Chris Bretting ( Washburn )  
7. Brian Youderin ( Superior )  
           
           
  Wissota Midwest Modified Feature(15 Laps)
1. Rob Weber ( Ashland ) (1st Feature Win of 2012)
2. Taylor Luethner ( Foxboro )  
3. Neil Balduc ( Bessemer )  
4. Cody Wolkowski ( Thunder Bay )  
5. Cody Carlson ( Superior )  
6. Chris Bretting ( Washburn )  
7. Don Craig ( Thunder Bay )  
8. Deven VanHouse ( Silver Bay )  
9. Norm Anderson Jr. ( Duluth )  
10. Brian Youderin ( Superior )  
11. Dan Kingsley ( Superior )  
DNF Tyler Luger ( Iron River )  
DNF Loren Inman ( Proctor )  
DQ Jeff Pohjonen ( Duluth )  
           
  Amsoil Speedway Pure Stocks(30Cars)
  Amsoil Speedway Pure Stock Heat 1(8 Laps)
1. Dustin Follett ( Cloquet ) (2nd Heat win of 2012)
2. Mark Korte ( Duluth )  
3. Jeff Christman ( Superior )  
4. Gary Campbell ( Duluth )  
5. Dale Reynolds ( Cloquet )  
6. Andy Udeen ( Superior )  
7. Gary Campbell Jr. ( Duluth )  
8. Kodi Oliver ( Superior )  
DNF Andrew Leino ( Barnum )  
DNF Kayla Anderson ( Superior )  
           
  Amsoil Speedway Pure Stock Heat 2(8 Laps)
1. Justin Madsen ( Foxboro ) (1stHeat win of 2012)
2. Steve Udeen ( Superior )  
3. Jeff Engelmeier ( Saginaw )  
4. Josh Overn ( Mahtowa )  
5. Travis Zembo ( Superior )  
6. Josh Johnson ( Superior )  
7. Rita Anderson ( South Range )  
8. Randy Lonetto ( Iron River )  
DNF Mark Smith ( Solon Springs )  
DQ Mike Dahle ( Little Marais )  
           
  Amsoil Speedway Pure Stock Heat 3(8 Laps)
1. Chad Nikstad ( Superior ) (1st Heat win of 2012)
2. Chad Carlson ( Superior )  
3. Tim Carlson ( Superior )  
4. Justin Bassa ( Hermantown )  
5. Jon Hammitt ( Cloquet )  
6. Gavin Campbell ( Duluth )  
7. Joel Klints ( Duluth )  
8. Scott Shober ( Wrenshall )  
9. Derek Ament ( Barnum )  
10. Shaina Rapp ( Saginaw )  
           
  Amsoil Speedway Pure Stocks Semi-Feature(8 Laps)
1. Gary Campbell Jr. ( Duluth )  
2. Rita Anderson ( South Range )  
3. Kodi Oliver ( Superior )  
4. Derek Ament ( Barnum )  
5. Scott Shober ( Wrenshall )  
6. Randy Lonetto ( Iron River )  
7. Shaina Rapp ( Saginaw )  
8. Mike Dahle ( Little Marais )  
9. Kayla Anderson ( Superior )  
DNF Joel Klints ( Duluth )  
DNS Mark Smith ( Solon Springs )  
DNS Andrew Leino ( Barnum )  
           
  Amsoil Speedway Pure Stocks Feature(15 Laps)
1. Chad Carlson ( Superior ) (1st Feature win of 2012)
2. Justin Madsen ( Foxboro )  
3. Dustin Follett ( Cloquet )  
4. Steve Udeen ( Superior )  
5. Chad Nikstad ( Superior )  
6. Jeff Engelmeier ( Saginaw )  
7. Rita Anderson ( South Range )  
8. Josh Johnson ( Superior )  
9. Andy Udeen ( Superior )  
10. Jeff Christman ( Superior )  
11. Travis Zembo ( Superior )  
DNF Josh Overn ( Mahtowa )  
DNF Dale Reynolds ( Cloquet )  
DNF Gavin Campbell ( Duluth )  
DNF Shaina Rapp ( Saginaw )  
DNF Scott Shober ( Wrenshall )  
DNF Tim Carlson ( Superior )  
DNF Derek Ament ( Barnum )  
DNF Randy Lonetto ( Iron River )  
DNF Gary Campbell ( Duluth )  
DNF Jon Hammitt ( Cloquet )  
DNF Justin Bassa ( Hermantown )  
DNF Mark Korte ( Duluth )  

Tcseo